Boží Dar

Jan Horník Jan Horník

Boží Dar, místo, které mám opravdu a rád a kde se již přes 30 let snažím o jeho rozkvět. A pevně doufám, že se mi to s kolegy, nejenom na radnici, daří.
Ať už sem přijíždíte z jakéhokoliv důvodu, doporučil bych vám navštívit několik zajímavostí - a to přímo ve městě nebo v jeho blízkém okolí. Začal bych expozicí místního muzea, kde se dozvíte nejprve něco o historii této části Krušných hor. Krásu tajemné horské přírody můžete objevovat na několika naučných stezkách. Takže pozor, začínáme:

Ježíškova cesta

Je určena především dětem. Zohledňuje i jejich věk a schopnosti, proto je rozdělena do dvou okruhů (5600 a 12900 m). Na cestě děti poznávají Ježíškův svět a do kartičky, kterou si můžou vyzvednout v Infocentru Boží Dar, vyplňují odpovědi na otázky a řešení úkolů z jednotlivých zastávek. Po trase jsou rozmístěny různé atrakce pro pobavení i odpočinek dětí. S vyplněnou kartičkou se děti vracejí do Infocentra, kde je čeká malý dárek. Součástí velkého okruhu je i Cínová stezka meandrující krásnou božídarskou přírodou a je vhodná i pro rodiny s kočárky.

Kostel svaté Anny

Patří mezi nejvýše položenou církevní stavbu v Krušných horách. V současné době máme za sebou zdařilou rekonstrukci, můžete zde obdivovat několik vzácných artefaktů, např. osmibokou cínovou křtitelnici z konce 16. století nebo skleněný přenosný mozaikový Boží hrob.

Božídarské rašeliniště

Jde o procházku nefalšovanou divočinou - Božídarské rašeliniště je již více než 40 let státní přírodní rezervací. Rozkládá se na ploše 930 ha v okolí hory Špičák. Vyskytují se tu vzácné druhy rostlin i živočichů, které v minulosti z důvodu vytěžování rašelinišť téměř vymizely. Božídarským rašeliništěm vede 3200 m dlouhá naučná stezka, na níž je rozmístěno 12 informačních tabulí vyprávějících o rezervaci.

Blatenský vodní příkop

Blatenský vodní příkop je technická kulturní památka a jedinečné vodní dílo, které už v 16. století zásobilo vodou zdejší doly. Tento 12 km dlouhý vodní příkop přivedl vodu do okolí Horní Blatné z povodní říčky Černé a dovolil tak další rozvoj těžby v blízkém okolí. V letech 2001 skončila rozsáhlá rekonstrukce příkopu a byla vybudována 12 km dlouhá naučná stezka.

Lukáš Bauer Tour a Jens Weissflog Tour

Tyto přeshraniční okruhy jsou určeny pro pěší turisty, cyklisty i běžkaře. Plynule navazují na republikové sítě tras po obou stranách hranice. Okruh Lukáše Bauera je dlouhý 7,5 km, Weissflogův měří 24,5 km.

Starý hraniční kámen

Cestou z Božího Daru na Klínovec, na státní hranici najdete památku na dobu Marie Terezie. Asi 150 m od dnešního hraničního přechodu, na rozhraní tří zemí (Česko, Sasko a území rodu Schwarzenbergů) stojí starý hraniční kámen. Je to trojboký hraniční kámen s historickým znakem. Po jeho boku najdete soudobý hraniční kámen Česká republika - Německo.

Klínovec

Nejvyšší hora české strany Krušných hor láká každoročně k výletům stovky turistů. Vrcholku Klínovce dominuje televizní vysílač a osmiboká rozhledna. Kromě výšlapu krásnou krajinou si na samém vrcholu můžete vychutnat úžasný výhled do české i německé krajiny.

Boží vyhlídka - Boží Dar

Dřevěná trámová konstrukce vyhlídky je opláštěná nerezovými šablonami se dvěma velkoplošnými vyhlídkovými okny. Odsud uvidíte Boží Dar jako na dlani, za jasného počasí se vám pak naskytne výhled od Jáchymovského údolí až do Karlových Varů

Kaple svatého Jana Nepomuckého

Stojí na území původně česko-saské vesnice Mílov. V roce 2013 uplynulo 60 let od jejího zničení. Proto se v té době zrodila myšlenka kapli obnovit. Nová kaplička je tedy postavena na stávajících základech a troufám si říct, že se stala poutním i turistickým cílem s historickým duchovním rozměrem a zároveň symbolem opětovného srůstání obou národů a odpuštění. Vzniklo tak nové místo pro spontánní setkávání Čechů a Němců při společné modlitbě a rozjímání. Dne 17. 5. 2014 byla kaplička vysvěcena českým i německým farářem za širokého zájmu veřejnosti. Vysvěcení kapličky se zúčastnili 2 poslední žijící rodáci, kteří se na Mílově narodili, a více jak 600 milovníků Krušných hor z české i německé strany hranice.

Holubí skály

Nedaleko Božího Daru v Krušných Horách se nachází skalní útvar Holubí skály. Skály vznikly před 350 miliony let. Název ovšem s holuby nemá nic společného. Skalní útvar není příliš známý, proto se nemusíte bát davů turistů.

Tohle všechno je jen základních přehled, více prostě musíte přijet zažít na vlastní kůži!

zadavatel/zpracovatel STAN

Informace o činnosti
Lokalita: Boží Dar
Oblast: Krušné hory
Zajímavosti: Hornická krajina, naučné stezky

Politika je služba veřejnosti, vždy jsem toto bral jako samozřejmost. Řešením boje proti korupci je poctivost a transparetnost v politice.Jan Horník

Mapa Cyklo a jiné toulky ...po Karlovarsku, zobrazit mapu a doprovodný text

S kým spolupracuji

Starostové a nezávislí

Kde působím

Senát PČR
Karlovarský kraj
Město Boží Dar

Jsem také na facebooku

Jan Horník

+420 353 211 900 (kancelář)
+420 777 686 971 (asistent)
email: hornikj@senat.cz
adresa kanceláře:
Bulharská 881/31
Karlovy Vary 360 01