Jáchymov, lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, leží na severu mého obvodu. Toto město hrálo významnou roli při objevu prvku radium. Právě v jáchymovském smolinci se roku 1898 podařilo manželům Marii a Pierrovi Curieovým v Paříži objevit tento silně radioaktivní prvek. V roce 1910 jej pak Marie Curie-Skłodowská dokázala – společně s poloniem – izolovat z odpadového materiálu jáchymovské továrny na uranové barvy. I díky tomuto objevu zde v roce 1906 vznikly vůbec první radonové lázně na světě, využívající blahodárné účinky vody z radioaktivních pramenů.
Bohužel s těžbou uranu se pojí i smutná vzpomínka – při jeho těžbě zde v 50. letech zemřelo tisíce politických vězňů, tzv. muklů (tzn. muži určení k likvidaci). Považuje se za prokázané, že do roku 1961 poznalo bídný život v táborech kolem 65 000 lidí. Za necelých 15 let těžby zde bylo vytěženo na 7940 tun uranu a vyraženo 1102,9 km chodeb. Tuto dobu připomíná naučná stezka Jáchymovské peklo - je dlouhá 8,5 km a na její trase se nachází 12 informačních zastavení. Začíná před kostelem sv. Jáchyma, kde se nachází památník obětem komunismu ,,Křížová cesta ke svobodě" – menhiry postavené za jednotlivé pracovní tábory na Jáchymovsku a centrální plastika ,,Brána svobody" od sochaře Romana Podrázského.
Pietních akcí v Jáchymově se zúčastňuji již několik let. Mně osobně dělá starost stále se zmenšující účast na těchto pietních akcích. Lidé, kteří pamatují strašnou dobu plnou křivd, které byly v Československu v 50. letech minulého století páchány, pomalu odcházejí. Já se ptám, jak docílit toho, aby se na zmíněné hrůzy nezapomínalo. Dnešní doba plyne stále rychleji a o to hůř se další generace budou orientovat v tom, co je pravda a co nikoliv. A proto nezapomínejme na minulost.
A nakonec hornická krajina Jáchymov - je jednou z pěti lokalit v Česku, které byly spolu s dalšími 17 oblastmi v Sasku zapsány pod souhrnným názvem Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří 6. července 2019 na Seznam světového dědictví UNESCO.
zadavatel/zpracovatel STAN