Historie tohoto sídla počíná již rokem 1158, přičemž tento dům prošel během historie všemi významnými přestavbami. Nejprve byl gotickým hradem, později renesančním a barokním zámkem. Naposledy svou podobu změnil v polovině 19. století, kdy proběhla přestavba ve stylu anglické gotiky. Každá z přestaveb zanechala na chyšském zámku své dodnes výrazné stopy. Tou nejvzácnější je nástropní olejomalba z roku 1699 od největšího mistra českého baroka, Petra Brandla.
Najdete zde i expozici Karel Čapek a Západočeský kraj.
Přijďte si vychutnat neopakovatelnou rodinnou atmosféru starého sídla. V sousedství zámku se nachází Zámecký pivovar Chyše, který byl v roce 2006 opravený otevřen veřejnosti, a zároveň byla po 74 letech obnovena výroba kvalitního přírodního nepasterizovaného piva.
Při příjezdu do Valče nemůžete přehlédnout zámecký kostel Nejsvětější Trojice, který byl vystavěn v letech 1722–1728 podle projektu italského architekta Giovanniho Antonia Bianna Rossy.
Areál zámku Valeč potom tvoří ojedinělou ukázku vrcholně barokního stavitelství a krajinného urbanismu. V zámeckém parku můžete obdivovat Teatron, letohrádek, skleník a sochy M. B. Brauna.
První písemné zmínky o Valči jsou z poloviny 14. století. Až z roku 1526 je první písemná zpráva zmiňující výslovně zámek. V této době se však označení zámek užívalo i pro hrady. Zámecký park býval jednou z nejkrásnějších barokních zahrad v Čechách. V roce 1976 zámek zachvátil zničující požár. Obnova zámku trvá dodnes.
Areál nabízí prohlídky interiérů zámku a nedávno otevřeného lapidária soch tzv. "Braunárium", sochy Matyáše Bernarda Brauna. Sochy postav řecké mytologie vytvořil autor přímo pro Valeč kolem roku 1735. Zajímavostí, která spojuje obě místa, je, že kopie některých soch jsou dnes umístěny kolem stanice metra Malostranská (tedy stanice, odkud se nejlépe dostanete k sídlu Senátu)
zadavatel/zpracovatel STAN