Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Není to vůbec spravedlivé, zní hlasitě z Verušiček

Do konce loňského roku si Verušičky žily poměrně poklidně. Sice musely důkladně promýšlet, kam a do čeho vloží každou korunu, ovšem jiné zásadní problémy obec neměla. To vše se ale změnilo 1. ledna letošního roku. V tento den se o patnáct procent zmenšil Vojenský újezd Hradiště, což pro Verušičky znamenalo nárůst obyvatel o plných 160. Místo původních čtyř set obyvatel jich tak nyní má obec 560. Ale ani to by nebyla zásadní potíž. Kdyby Verušičky měly o tyto nové spoluobčany navýšen rozpočet a měly stejná privilegia jako nově vzniklé dvě obce. Na vyčleněných územích Vojenského újezdu Hradiště se osamostatnily obce Bražec a Doupovské Hradiště. Ty další byly přičleněny k stávajícím obcím v okolí újezdu, například právě k Verušičkám. Jenomže ony výhody jako Bražec a Doupovské Hradiště Verušičky nemají. A to jsou například dva hektary na osoby v obci trvale žijící nebo ještě devět měsíců bez odvodů či placení infrastruktury, ale především po dva roky dvojnásobné navýšení rozpočtového určení daní.
A to se starostovi Verušiček Petru Kvasničkovi vůbec nelíbí. „Kromě obyvatel jsme od Vojenských lesů a statků dostali i určitý majetek, o který se teď musíme starat. A do něj teď musíme strkat naše peníze, protože objekty jsou ve zdevastovaném stavu,“ zdůraznil starosta.
A protože chce nápravu, kromě slov přistoupil k činům. O pomoc požádal senátora Jana Horníka (STAN). Obecní rozpočet, který činí šest milionů, není nafukovací a starosta Kvasnička míní, že stát by měl obci tyto ztráty kompenzovat. „Jak já lidem vysvětlím, že teď nemáme na to, co jsme plánovali?“ zlobí se starosta. Do zdejších obcí tak přijeli na popud Jana Horníka senátoři dvou nejpočetnějších orgánů Senátu – Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí a Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova. V obci Bražec diskutovali s pěti zdejšími starosty a zjišťovali, jaké praktické problémy jim zmenšení vojenského újezdu a převod majetku na jejich obce přinesly. „Nejpodstatnější potíže, týkající se Verušiček, senátoři slíbili řešit. Vzhledem k tomu, že skupinu tvořili politici z různých stran, lze předpokládat, že poznatky z výjezdu se v Senátu promítnou do činnosti všech politických klubů a budou ku prospěchu Karlovarska,“ stojí v prohlášení. „Nemá cenu to řešit zákonem, ale pomoci by mohlo ministerstvo financí nebo obrany.
Budeme hledat cestu, jak těmto obcím pomoci,“ uvedl senátor Horník. A dodal, že prověří, zda obdobné problémy nejsou i v ostatních vojenských újezdech, které armáda v poslední době uvolnila, například v Brdech.

Zdroj: Karlovarský deník, (iva)

Jsem také na facebooku