Aktuálně

Jan Horník Jan Horník
Krušné hory mají po 70 letech vlastní správu

Jsem rád, že jsem se mohl spolupodílet na jejím vzniku. Od myšlenky založení Oblastní destinační agentury Krušné hory uběhly dva dlouhé roky jednání a přesvědčování se navzájem o správnosti této myšlenky, které se ale vyplatily. Konečně budeme moci Krušné hory společně propagovat od Kraslic až po Děčín a z toho mám skutečnou radost.

Kraje podpoří destinační agenturu čtyřmi miliony korun po dobu pěti let.

KRUŠNÉ HORY Jednotná propagace, marketing a rozvoj udržitelného cestovního ruchu. Taková jsou základní poslání nové destinační agentury Krušnohoří. Dohodu o jejím založení podepsali v pondělí v Božím Daru hejtmani Karlovarského a Ústeckého kraje Petr Kulhánek a Jan Schiller společně s ředitelem společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge Michalem Urbanem.

„Už od samého počátku jednání jsme Krušné hory vnímali jako jeden geografický celek bez ohledu na hranice krajů. Jednotný destinační management, který úspěšně funguje na saské straně hranice, pro nás byl inspirací,“ uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Vojtěch Franta s tím, že práce na vzniku destinační agentury začaly už v roce 2020 podepsáním společného memoranda.

„Založením destinační agentury dostanou Krušné hory po 70 letech společnou správu,“ pochvaloval si při podpisu dohody Michal Urban, ředitel obecně prospěšné společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge. „Podstatná je spolupráce obou krajů, obcí, měst i subjektů cestovního ruchu tak, jak to bylo před válkou a jak to dnes funguje v Sasku,“ konstatoval Urban. Organizace, v jejímž čele stojí, pečuje o krušnohorské památky zapsané na seznam UNESCO. Na tom se se vznikem destinační agentury nic měnit nebude.

Oba kraje deklarovaly, že na rozjezd destinační agnetury budou každý přispívat dvěma miliony ročně po dobu pěti let. „Předpokládám ale, že s rostoucím počtem subjektů zapojených do agentury bude krajský příspěvek postupně klesat. Po avizovaných pěti letech by agentura mohla být finančně soběstačná,“ naznačil náměstek hejtmana Ústeckého kraje Jiří Řehák.

Připustil ale, že jednání s městy a obcemi o zapojení do agentury ještě nezačala. „Před komunálními volbami to nemá valný smysl. Hned po nich ovšem chci ve spolupráci s Vojtěchem Frantou nabízet destinační agenturu jako výhodný produkt,“ vysvětlil Řehák.

Vojtěch Franta zmínil i provázanost nové agentury s úmyslem vyhlásit Chráněnou krajinnou oblast Krušné hory. Oba počiny podle něj musejí harmonicky ladit. „To znamená rozprostřít cestovní ruch tak, aby nenarušoval chráněné lokality,“ konstatoval Franta. O tom, že cestovní ruch a ochrana životního prostředí mohou bez problémů fungovat vedle sebe, je přesvědčený starosta Božího Daru Jan Horník. Dokumentuje to tím, že v těsném sousedství turisticky vyhledávaného města je největší tokaniště tetřívka obecného.

Veškeré další kroky ve fungování destinační agentury Krušné hory budou v gesci jejího ředitele. Výběrové řízení na tento post se připravuje stejně jako zápis do rejstříku, výběr sídla a vypracování jednotného vizuálu agentury.

Co se sídla týká, to formální je na Krajském úřadě Karlovarského kraje. „Regionální filiálky ale budou vyváženě rozmístěné v obou krajích,“ doplnil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.

Destinační agentura Zástupci dvou krajů a společnosti Montanregion Krušné hory - Erzgebirge při podpisu dohody. Foto: V. Šlauf, MAFRA

Autor: Petr Kozohorský redaktor MF DNES

 

Jsem také na facebooku